Jedna idea, jedna pasja, wielu ludzi...

Ponad 40 tysięcy zadowolonych klientów

ORŁY TURYSTYKI 2020 - Ocena 9.8/10 w oparciu o opinie klientów

Powrót na stronę główną biura podróży.
biuro@matteotravel.pl
Rzeszów, ul. Władysława Reymonta 12a

13. Góra Tabor i Góra Błogosławieństw

autor: Teresa Kaciuba

Przemienienie i kazanie na górze

Górę Tabor widać z daleka. Nie tak łatwo jednak dotrzeć na jej szczyt. Autokar dowiózł nas na parking. Tutaj skończyła się jego droga. Dalej przejazd był możliwy wieloosobowymi taksówkami zwanymi tutaj „szerut taxi” czyli takie nasze busy. Czekając na swoją kolej, wypiliśmy kawę (był tam bar), obejrzeliśmy „suweniry” i podziwialiśmy widoki. Oczywiście odbyła się również sesja zdjęciowa. Potem kolejno zajmowaliśmy miejsca w taksówkach. Wąska droga wiła się pod górę serpentynami. Kierowca kilka razy zatrzymywał się, by zrobić miejsce temu, który zjeżdżał. Tradycja chrześcijańska utożsamia Górę Tabor  z Górą Przemienienia (Ewangelia nie podaje dokładnie, że była to właśnie ta góra.) Jezus wspiął się na nią razem z Piotrem, Janem i Jakubem i w ich obecności się przemienił, czyli przyjął taką postać jak po zmartwychwstaniu. „A kiedy trwał na modlitwie zmienił się wygląd jego twarzy, a Jego odzienie stało się lśniąco białe”
Pokazał uczniom jaki będzie kiedyś. Pokazał im też, że jest łączność z niebem – widzieli Mojżesza i Eliasza, z którymi rozmawiał. Zabronił im jednak mówić o tym, ponieważ apostołowie jeszcze tego nie rozumieli. Obecna Bazylika na Górze Tabor powstała na początku XX w. (pierwszą wybudowała św. Helena). Zaprojektował ją Antonio Barluzzi.  Przez główne wejście wchodzi się do kościoła, który połączony jest z dwoma wieżami i kaplicami Mojżesza i  Eliasza. W witrażu znajduje się symbol pawia – ptaka królewskiego. Wewnątrz w okolicach ołtarza głównego widnieją mozaiki.  Wskazują one na przemienianie się Chrystusa:  Narodziny – Bóg przemienia się w Człowieka, Ustanowienie Eucharystii – Jezus staje się Chlebem Baranek (śmierć)- Jezus staje się nową ofiarą (złożoną zamiast baranka) Zmartwychwstanie – Ciało materialne Chrystusa przemienia się w Ciało uwielbione.
Przemienienie - Transfiguracja: Jezus stał się jakby Duchem. Razem z Mojżeszem i Eliaszem istnieli wtedy tak samo – jako Duchy. Jezus pokazał przez to jaki będzie po Zmartwychwstaniu, jaki będzie w niebie, pokazał świat Duchów (Mojżesz i Eliasz). Ta przemiana odbyła się w dwie strony: w Ciało uwielbione i z powrotem w Ciało materialne. Tak samo jak wjechaliśmy, tak też i zjechaliśmy  na dół, podziwiając przepiękne widoki. Teraz czekała na nas ryba św. Piotra, czyli tilapia, którą mieliśmy degustować. Taki dość duży bar, położony blisko Jeziora Galilejskiego, bardzo prosto urządzony: drewniane stoły i krzesła ustawione szeregowo i szybka obsługa. Większość z nas zamówiła właśnie rybę św. Piotra, bo jakżeby inaczej? A do tego cytryna, frytki, zestaw surówek Niektórzy skorzystali z innych propozycji menu. Wiadomo, że św. Piotr był rybakiem i łowił ryby w Jeziorze Galilejskim, więc jak będąc tu, można byłoby nie spróbować takiej ryby? Na pewno jest ona  atrakcją dla odwiedzających te miejsca, a dla właściciela baru jakimś stałym źródłem zarobku. Zwijaliśmy się, ponieważ byliśmy głodni no i trzeba było ustąpić miejsca innym grupom. 
Teraz podążyliśmy na Górę Błogosławieństw. To tu zgromadziły się tłumy wokół Jezusa, o On usiadł i nauczał. Kazanie Na Górze należy do najważniejszych nauk. Jezus dokonuje tu jakby rewolucji (Mat.5 -7). Pokazuje nowy sposób życia i myślenia, zwraca uwagę na miłość, bowiem tylko miłość może zapewnić człowiekowi prawdziwą wolność. Jezus mówiąc to, odpowiada na pragnienia i oczekiwania ludzi. Mówi do Żydów, że nie przyszedł zmieniać prawa, ale je wypełnić. (Żydzi żyli prawem, studiowali je). Jeżeli ktoś dopuści się zabójstwa, będzie sądzony, przykazanie bowiem mówi „nie zabijaj”, ale jeżeli ktoś się gniewa, to właśnie zabija bliźniego, nie fizycznie to robi, ale duchowo.
„Nie cudzołóż” – tego grzechu dopuszcza się nie tylko ten, kto cudzołoży, ale i ten kto z pożądaniem patrzy na kobietę. Popełnia go w sercu. Jezus mówi też, by zniszczyć powód do grzechu, nie prowokować zła „jeśli twoje oko jest powodem grzechu, wyłup je.” Krytykuje przywódców religijnych ( nie róbcie niczego tak, aby pokazać innym, że to robicie, by ludzie widzieli. Taka postawa jest zła.)
„Miłujcie nieprzyjaciół.” Jezus mówi, żeby nie wytykać innym ich wad, nie sądzić, ale  zacząć od siebie (zadra w oku innego człowieka, którą się widzi i belka w oku własnym, której się nie dostrzega. Stawia wymagania „wchodźcie przez wąska bramę. Brama przez którą wchodzi się do życia jest ciasna, a droga, która tam wiedzie jest wąska”. Jezus nie chce ofiary fałszywie składanej „idź najpierw pojednaj się z bratem” - mówi.
Nauczał jak ktoś, kto ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie – Jezus miał władzę nad swoimi słowami i popierał je czynami.
Góra gdzie Jezus wygłosił kazanie to miejsce strategiczne. Tędy prowadziły szlaki handlowe, przechodzili więc kupcy. W Kafarnaum był Mateusz, a więc urząd celny. Wokół znajdowały się wioski czy miasteczka. Znajduje się tu kościół, zbudowany w I połowie XX w. Jest ciekawy, ponieważ zbudowany jest na planie ośmiokąta, przez co nawiązuje do ośmiu błogosławieństw. Kopuła posiada 8 okien, a w nich teksty błogosławieństw. Kościół otoczony jest krużgankami, a wokół niego piękne ogrody z palmami krzewami i innymi egzotycznymi roślinami, z których część zachwyciła nas rozkwitłymi kolorowymi kwiatami.